Przejdź do zawartości

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bojanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bojanowie
511/Wlkp/A z dnia 29 września 1993[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Bojanowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Jezusa w Bojanowie

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wspomnienie liturgiczne

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Bojanowa
Mapa konturowa Bojanowa, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bojanowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bojanowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bojanowie”
Położenie na mapie powiatu rawickiego
Mapa konturowa powiatu rawickiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bojanowie”
Położenie na mapie gminy Bojanowo
Mapa konturowa gminy Bojanowo, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bojanowie”
Ziemia51°42′27″N 16°45′01″E/51,707500 16,750278

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bojanowierzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Bojanowo. mieści się przy ulicy Marcinkowskiego. Należy do dekanatu rawickiego.

Jest to świątynia wybudowana w stylu neogotyckim z cegły w latach 18591860 dla bojanowskich ewangelików. Od 1945 kościół użytkuje parafia rzymskokatolicka. Jego ołtarze boczne pochodzą z kościoła św. Michała Archanioła w Gołaszynie. Pierwszy reprezentuje styl późnobarokowy i pochodzi z około 1640 roku, posiada rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława w niszach bocznych oraz św. Piotra i Pawła w zakończeniu. W polu środkowym znajduje się obraz Madonny z Dzieciątkiem. Drugi z nich reprezentuje styl barokowy i pochodzi z pierwszej połowy XVIII stulecia. Posiada rzeźby aniołów oraz obraz św. Michała Archanioła z około połowy XIX stulecia w polu centralnym. Obraz Chrystusa Zmartwychwstałego pochodzi z 1841 i posiada sygnaturę „Konig”. Rzeźba Chrystusa Bolesnego pochodzi z XVI wieku. Kielichy reprezentują styl wczesnobarokowy, pierwszy pochodzi z połowy XVII stulecia, drugi z 1 ćwierci XVII stulecia, ze stopą gładką. Pacyfikał reprezentuje styl rokokowy i pochodzi z 2 połowy XVIII stulecia. Jeden z relikwiarzy, w kształcie monstrancji, pochodzi z 2 połowy XVIII stulecia. Drugi w kształcie krzyża, pochodzi z 1809 roku. Dwa lichtarze z cyny z 1669 roku zostały wykonane przez konwisarza Georga Hellera. Kociołek na wodę, wykonany z miedzi został ufundowany przez Wojciecha Berkmana proboszcza z Gołaszyna i pochodzi z 1679 roku.

Dzwon z 1760 roku, z inskrypcją Paul Seer ze Swarzędza pochodzi także z gołaszyńskiego kościoła[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2012-11-23].
  2. Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Gminny Portal Internetowy - Bojanowo. [dostęp 2012-11-23]. (pol.).